Informace o nás

Vždycky jsme chtěli belgického ovčáka malinois. Jsou to ostražití, aktivní, živí, vytrvalí a odolní psi, schopní pozoruhodných výkonů v mnoha oblastech. Vyznačují se vysokou inteligencí, mimořádnou učenlivostí, mají vrozené hlídací schopnosti, jsou rychlí a neúnavní. Klidná povaha by se u nich měla pojit s mimořádnou odvahou a schopností zasáhnout v případě potřeby. Malinois patří k vůbec nejlepším psům pro sportovní a služební kynologii. I na nejvyšších soutěžích bývají jako jediní schopni konkurovat německým ovčákům. Díky své rychlosti a učenlivosti se všichni belgičtí ovčáci výborně uplatňují v soutěžích agility, kde dosahují nejlepších výsledků. Vypadá takto:

Foto zapůjčeno ze stránek http://www.rozhlas.cz/atlaspsu/skupina1/_zprava/belgicky-ovcak-malinois--659823 (Díky!)

Ovšem pořád jsme to tak nějak odkládali a váhali, zdál se mi na naše povahy dost ostrý a náročný. Jednoho krásného dovolenkového dne na Slovensku jsme potkali velmi roztomilé, milé, veselé a nádherné štěně. Nikdy jsem takové plemeno neviděla, až majitel nám vysvětlil, že se jedná o krátkosrstou kolii. V životě jsem o tom neslyšela...mé srdce zahořelo :) Začala jsem se o ně zajímat a zjišťovat, co život s kraťandou obnáší a čím dál více jsem cítila a věděla, že to je přesně to plemeno, které se k nám hodí (teď už vím, že se vlastně hodí ke každému...). Začala jsem pátrat zde v ČR, kde že bych se na ně mohla jet podívat, jak je to se štěňaty, jaké chovatelské stanice jsou nejblíže Olomouci, kde žijeme. Vzhledem k našim preferencím jsme od začátku věděli, že by to měla být zlatá kolie.

Po usilovném hledání a rozmýšlení kam se vydat, jsem narazila na stránky Daniely Zemanové http://koliezhabrovan.webnode.cz/ a tak jsem to zkusila. Jeli jsme se podívat, jak taková dospělá krátkosrstá kolie vypadá "naživo". Takto jsme se seznámili nejen s naší Májou alias Imalaya Gold of Connemara's Highland, ale i Ebi a Bodiem. 

Ačkoli jsme chtěli štěňátko, jako chce ostatně každý, kdo si pořizuje nového psa, po nějaké době a nabídce přijmout Máju do rodiny, jsme se rozhodli to vyzkoušet. Měla v té době asi 9 měsíců. Bylo to zvláštní mít najednou doma "puberťáka", ani štěně ani dospělá. Prostě střevo :) Zvládli jsme to a teď jsme díky ní nejšťastnější lidi na světě. Postupně jsme zkusili výstavy, cvičení triků pomocí klikru a také agility. Všechno jí neskutečně jde. Je velmi rozvážná a chápavá, spíše mám problém já pochopit, jak na to. S kolií se dá dělat prostě všechno. Výhodou také je, že ji můžete mít doma. Je tak akorát, ani malá, ani velká, chlupy jsou krátké (když vyměňuje kožich, je to sice na nervy, ale dá se to stíhat uklízet) a vždycky říkám, že je samočístící. Jezdí s námi všude, v autě problémy nemá. Je naprosto nekonfliktní, právě naopak - všechny chce poznat a za  každým se podívat (což je taky někdy na nervy).

Kolie obecně vyžaduje dost pohybu, poctivě každé ráno, než jdu do práce s ní jdu aspoň na 30 min ven, buď pěšky, nebo na kole. A odpoledne si jdeme provětrat hlavy i na hodinu. Samozřejmě máme i dny, kdy se nechce nikomu, tak šup šup ven a rychle do pelíšku, na gauč, do postýlky...

Byla to pouze otázka času, kdy nastane ten správný okamžik najít vhodného ženicha. Snad se vše povede a brzy budou štěňátka.

 

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat na eva.gabriel@email.cz. Těšíme se na Vás.